Umělé metody plánování rodiny

Přehled

Mnoho párů se rozhodne zpoždění nebo opuštění dětí. Některé páry se rozhodnou používat přirozené metody plánování rodiny, jako je metoda pro informovanost o plodnosti nebo abstinenci. Mnoho dalších se rozhoduje používat umělé metody plánování rodiny. Při výběru metody kontroly porodnosti je důležité zvážit efektivitu a zdravotní rizika, která se mohou týkat každé metody. Mluvit s vaším OB-GYN vám může pomoci udělat nejlepší rozhodnutí za vaše jedinečné okolnosti.

Bariérové ​​metody

Bariérové ​​metody kontroly porodnosti fyzicky zastavují spermie před vajcem. Kondomy, houba, membrány a spermicidy jsou bariérové ​​metody. Mužské a ženské kondomy mohou pomoci zabránit přenosu sexuálně přenosných nemocí, včetně HIV, herpesu, kapavky a chlamydií. Mužské a ženské kondomy a spermicidy jsou k dispozici v každé lékárně a v mnoha diskontních obchodech a mají relativně nízkou cenu. Membrány jsou k dispozici pouze na předpis.

Hormonální metody

Některá antikoncepce funguje tím, že změní hormony ženy, aby bylo těhotenství nepravděpodobné nebo nemožné. Antikoncepční pilulka, Depo-Provera, antikoncepce, vaginální kroužek a některé IUD jsou příklady možností hormonálního plánování rodiny. Všechny tyto přípravky vyžadují lékařský předpis a lékařskou prohlídku před použitím. Hormonální antikoncepce je při správném užívání velmi účinná, ale některé ženy je nemohou použít ze zdravotních důvodů.

Trvalé metody

Chirurgická antikoncepce je považována za stálou a je určena pouze lidem, kteří nechtějí žádnou nebo žádné děti. Muži mohou mít vasektomii, což je postup, který se provádí ambulantně v lékařské ordinaci. Ženy mohou mít tubální ligaci, která se provádí v celkové anestezii v nemocnici. Novější způsob non-chirurgické permanentní sterilizace pro ženy se nazývá Essure. Tento postup lze provést v kanceláři lékaře v mnoha případech (viz zdroje).

Nouzové metody

Pokud nepoužíváte kontrolu porodnosti, nebo pokud nedojde k porodu, máte v době bezprostředně po nechráněném sexu možnost použít nouzovou antikoncepci. To se obvykle skládá z užívání velké dávky hormonů, které se nacházejí v mnoha antikoncepčních pilulech. Některé značky jsou ve vaší lékárně dostupné přes přepážku a jiné jsou k dispozici pouze na lékařský předpis.