Účinných látek nasonexu

Přehled

Nasonex je nosní sprej dostupný pouze na lékařský předpis a používá se k léčbě příznaků nazálních alergií, jako je například výtok z nosu, kongesce a kýchání. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčivých přípravků schválila přípravek Nasonex pro použití u dospělých a dětí starších dvou let. Přípravek Nasonex ošetřuje příznaky alergie způsobené prachovými roztoči, petrskem, pyl stromu a trávy. Akutní složka přípravku Nasonex uvolňuje symptomy alergie do 11 hodin po prvním použití a maximální přínos se projevuje jeden až dva týdny.

Aktivní složka

Účinnou látkou přípravku Nasonex je mometasonfuroát, protizánětlivý kortikosteroid. Přesný mechanismus účinku je nejasný, ale věří se, že mometason furoát otupuje zánětlivou odezvu různých buněčných typů, které jsou vyvolány alergeny, jako je pyl. Mometazon furoát je po podání nedetekovatelný v krvi, což prakticky eliminuje potenciál interakcí léků a léků. Nejsou známy žádné nežádoucí účinky na ledviny nebo játra, což je obecně bezpečné u pacientů s onemocněním ledvin nebo jater.

Dávka a podání

Nasonex nosní sprej obsahuje 120 celkových sprejů a každý dávkuje 50 μg mometason furoátu. Před použitím by měl být sprej čerpán 10x, dokud se neobjeví jemná mlha. Dospělí a děti starší 12 let by měly používat dva spreje v každé nosní dírce jednou denně za celkovou denní dávku 200 mikrogramů. Děti mezi dvěma a dvanácti lety by měly užívat pouze jeden sprej v každé nosní dírce jednou denně za celkovou denní dávku 100 mikrogramů.

Vedlejší efekty

Nasonex je obecně dobře snášen, ale některé z nežádoucích účinků mohou nastat, protože se podává intranasálně. Mezi časté nežádoucí účinky patří bolest hlavy, virová infekce, bolest v krku, krvácení z nosu a kašel. Vzácné nežádoucí účinky zahrnují perorální houbovou infekci, pomalé hojení ran a oční problémy. Pacienti s potlačeným imunitním systémem by měli přípravek Nasonex používat s opatrností. Informujte svého lékaře, pokud se u Vás objeví některý z těchto nežádoucích účinků.