Existují vitamíny pro oční plováky?

Přehled

Oční plováky jsou neškodné bílkovinné hrudky, které vznášejí v oční tekutině a objevují se jako tečky, prameny nebo lámavé linie. Obvykle nevyžadují léčbu. Rozvíjejí se jako součást procesu přirozeného stárnutí a jsou také časté u lidí, kteří jsou velmi krátkozrakí. Mohou být léčeny chirurgicky, ale to není běžné a obvykle se provádí jako součást jiného postupu. Pokud máte plováky, které vás obtěžují, můžete zlepšit stav vitamíny a doplňky výživy.

Vitamin A

EyeCareBasics.com říká, že je známo, že vitamín A podporuje zdraví očí. Zatímco pro tento účel není schválen Úřadem USA pro potraviny a léčivé přípravky, existují neoficiální důkazy o tom, že může zlepšit váš zrak a snížit vystupnost plováků. Použijte doplněk vitaminu A, který obsahuje hořčík, selén a DHA, protože tyto živiny mohou také pomoci při léčbě plováků.

Vitamín C

Marc Grossman, O.D., říká, že vitamin C je nezbytný pro dobré zdraví očí. Podporuje stavbu kolagenu, který činí sítnicové kapiláry silnější a podporuje správnou výživu oka. Pomáhá zabránit tomu, aby oka zůstala zdravá.

Taurin

Podle EyeCareBasics.com působí taurin jako antioxidant a podporuje schopnost těla zbavit se odpadních produktů. Užívání doplňku obsahujícího taurin může pomoci zabránit tvorbě nových plováků.

Borůvka

Černice je doplňkem výživy spíše než vitamínem, ale Grossman říká, že může být použit k léčbě očních plováků. Funguje tak, že je podobný vitamínu C, podporuje kolagen a zlepšuje cirkulaci v očních krevních cévách.