Činnosti pro krátkodobou paměť

Ať už vaše motivace ke zlepšení krátkodobé paměti je reakcí na trauma hlavy, stárnutí, požadavky na testování nebo pro podporu nervového zdraví, mnoho činností může pomoci dosáhnout vašich duševních cílů. Studie neuropsychologie naznačuje, že ačkoli neurony klesají s věkem, jejich následný růst a obnovení je proces, který pokračuje až do konce života. To znamená, že bez ohledu na věk nebo okolnost člověka může mozek zlepšit neuronální spojení a odpovídající krátkodobou paměť s trochou úsilí. Pokud máte podezření na duševní zhoršení nebo trpíte poraněním z důvodu mozku nebo duševního zdraví, poraďte se s lékařem o další podporu a pokyny.

Vyvolání paměti

Použijte neznámou knihu s obrázky nebo fotografiemi, podívejte se na stránku po dobu 30 sekund, zvyšujte úroveň detailů postupně. Mnoho dětských knih je skvělým zdrojem pro hojnost detailů. Po dokončení prohlížení stránky zavřete knihu a pokuste se zapsat vše, co jste na ní viděli. Otevřete knihu na vybranou stránku a všimněte si všech věcí, které jste nezmínili. Opakujte tento proces vyjímání paměti denně a vylepšete poznámky.

Nákupní seznam

Než půjdete do supermarketu, zadejte seznam všech věcí, které potřebujete. Když je seznam dokončen, řekněte nahlas název každé položky. Umístěte seznam do kapsy. Po příjezdu do obchodu se pokuste svůj seznam vyvolat. Zjistěte, kolik položek si pamatujete. Když si nemyslíte na nic jiného, ​​zkontrolujte svůj seznam a zjistěte, zda se vám něco nepamatuje. Dopřejte si speciální položku, když se váš seznam a paměť shodují.

Puzzle

Jednoduché hádanky jako Sudoku a křížovky pomáhají při budování krátkodobé paměti tím, že vyzývají myšlenkové a logické procesy v mozku. Lidé, kteří se zabývají mentálně stimulujícími hádankami, mají nižší míru demence a mají lepší vzpomínky.

Cvičení

Podpora pravidelného cvičení bohatá na kyslík je skvělým paměťovým stimulátorem pro mozek. Cvičení nemusí být namáhavé, jemné pohyby jógy, tai chi, qigongu a chůze jsou dostatečné pro aktivování a obohacení oblastí mozku spojených s pamětí.

Opakování, Opakování, Opakování

Většina lidí má problémy s pamětí najednou. Stres, nedostatek spánku, špatná strava nebo řada dalších faktorů mohou zabránit paměti. Lidé, kteří trpí životním traumatem, jako jsou ztráta, pohyb, deprese nebo jiné dramatické změny, mohou vykazovat ztrátu paměti podobnou ztrátě po úrazu hlavy. Dokonce i když je život obtížný, můžete zlepšit paměť. Klíčem k lepší krátkodobé paměti je opakování. Ačkoli psaní věcí může vypadat jako “berle”, což umožňuje špatnou paměť, proces psaní skutečně staví spojení v mozku podporující sílu paměti. Uveďte s sebou malý zápisník, abyste zaznamenali věci, které si přejete zapamatovat. Na konci dne si znovu přečtěte poznámky. Napište vše, co potřebujete udělat další den na kus papíru, a umístěte jej na místo, kde si určitě všimnete.

Naučit nové věci podporuje neuronální spojení a podporuje schopnost vytvářet nové vzpomínky. Navzdory konvenční moudrosti, že “nemůžete starého psa naučit nové triky,” pravdou je, že nikdy nemáte starosti, abyste se naučili něco nového. Využijte příležitosti k rozvoji zdravé paměti tím, že se učíte hrát hudební nástroj, učit se novému jazyku nebo přijmout nové hobby, což nejen zlepší krátkodobou paměť, ale také může snížit stres a podpořit duševní zdraví.

Naučte se něco nového