Přínosy osiva celeru

Pravděpodobně už víte, že celer má nízký obsah kalorií a je bohatý na živiny, jako je draslík. Méně známý je však, jak dobrý osivo celeru je pro vás. Kromě vylepšení potravin s výraznou chutí, osivo celeru nabízí jisté přínosy pro zdraví.

Celer osivo a výživa

Čajová lžička celeru obsahuje 8 kalorií a asi 0,5 gramu tuku. Toto malé množství osiva celeru dodává také 35 miligramů vápníku, což není velká dávka směrem k 1000 miligramům, které denně potřebujete, ale pro tak malou část jídla je to slušné množství. Získáte také 0,9 miligramu železa v té čajové lžičce, což je 11 procent z 8 miligramů mužů, které denně potřebují, a asi 5 procent z 18 miligramů, které by ženy měly každý den mít. Celer semena dodává stopové množství zinku, hořčíku a fosforu.

Síla fytochemikálií

Podle “Reader’s Digest” v knize nazvané “Bojte zpět s jídlem: Použijte výživu k léčbě, co vám pomáhá”, semena celeru obsahují fytochemikálie, které jsou sloučeniny, které pomáhají chránit vaše zdraví. Konkrétně se předpokládá, že limonen, kumarin, ftalidy a apigenin v semene celeru pomáhají při boji se zánětem. Zánět se může objevit kdekoli ve vašem těle a zvyšuje riziko zdravotních problémů, jako je rakovina a srdeční onemocnění.

Potenciální přínosy pro zdraví

Celerní osivo může pomoci snížit příznaky spojené s dnou, Micheal T. Murray a Joseph E. Pizzorno v knize “Encyklopedie léčivých potravin”. Lékařské centrum Univerzity v Marylandu uvádí, že osivo celeru může být také účinné při léčbě revmatoidní artritidy. Studie na zvířatech naznačují, že semeno celeru může pomoci snížit krevní tlak a cholesterol a chránit játra, ale nebyly provedeny studie na podporu těchto teorií.

Přidejte celer osivo do vaší stravy

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak začlenit osivo celeru do vaší stravy, je protřepat to na potraviny, které už máte. Celer semeno zvýší chuť bramborové polévky nebo mrkev chowder, například. Posypeme osivo celeru přes surové kuřecí prsíčka před pečením nebo grilováním, nebo je rozemerte přes dušené vepřové kotlety nebo pečené ryby. Potřebujte semena přes zelený salát nebo uvnitř sendviče s tuňákovými rybami jako další způsoby, jak jíst malé semena. Pokud užíváte přípravek pro léčbu štítné žlázy nebo jste těhotná, nepoužívejte osivo celeru bez souhlasu lékaře, protože může narušit léčbu nebo zvýšit riziko potratu, varuje lékařské středisko Marylandu.