Prospěch endorfinů

Vaše tělo vytváří vlastní látku, která se zbavuje bolesti nazývaná endorfiny, která vám pomůže vyrovnat se s bolestí a stresem. Endorfiny také dělají, abyste se cítili šťastnější a uvolněnější, když se jejich hladina zvyšuje. Pochopení různých způsobů, jak zvýšit hladinu endorfinu, vám pomůže nalézt efektivní způsoby řešení stresu.

Vaše tělo reguluje způsob, jakým se cítíte s chemickými látkami nazývanými neurotransmitery. Vaše tělo obsahuje různé typy neurotransmiterů, z nichž každá má svou vlastní roli. Endorfiny jsou jeden takový neurotransmiter. Když vaše tělo uvolňuje endorfiny, váže se na specializované receptory, které vyvolávají dvě akce. Tento proces blokuje neurotransmitery, které způsobují bolesti. Také dělá váš mozkový úklid více neurotransmiterů dopaminu, což vám způsobuje pocit potěšení. Je důležité si uvědomit rozdíl mezi endorfiny, které jsou endogenní opioidy, a takovými exogenními opioidy jako morfinem nebo Vicodinem, které se váží na stejné receptory jako Endorfiny. Endogenní popisuje něco, co pochází z vašeho těla, zatímco exogenní znamená látku pocházející z vašeho těla. Takže endorfiny jsou součástí přirozeného způsobu bolesti vašeho těla, zatímco léky proti bolesti nejsou.

Pravděpodobně jste obeznámeni s euforií a uvolněním, které můžete cítit po dobrém tréninku. Lidé často nazývají “vysoký běžec”. Vyskytuje se proto, že vaše tělo uvolňuje vyšší množství endorfinů, když provádíte trvalé cvičení. To je jeden z důvodů cvičení vám pomůže překonat stres. Cvičení místo toho, abyste trávili více času starostí o to, co vás zdůrazňuje. Podpora endorfinu z dobrého tréninku vám pomůže cítit se lépe.

Jednou z hlavních funkcí endorfinu je pravděpodobnost zmírnění bolesti. Část mozku nazývaná hypotalamus vychází z řady událostí, které zvyšují vaši produkci endorfinů, podle článku z března 2010 v “Hawai’i Medical Journal”. Tyto vyšší hladiny endorfinů vám pomohou lépe zvládat chronickou bolest. Například lidé často mají vyšší hladiny endorfinů po operaci jako součást reakce těla na bolest.

Smích poskytuje jeden z nejjednodušších způsobů, jak si užít života a zapomenout na stres. Vaše tělo uvolňuje endorfiny, když se smějete, což je příjemný zážitek. Dokonce i očekávání smíchu zvyšuje hladiny endorfinů ve vašem těle, podle studie z roku 2006 publikované v časopise The FASEB Journal. Během studie měli účastníci, kteří očekávali smích, brzy vyšší hladiny endorfinů v jejich krvi než lidé, kteří neměli. Studie naznačuje, že tyto vyšší hladiny endorfinu mohou pomoci snížit váš stres a zlepšit Vaši náladu.

Pozadí

Cvičení

Úleva od bolesti

Smích