Jsou basové ryby zdravé k jídlu?

Ať už jíte mořské nebo sladkovodní hloubky, jedna porce má nízký obsah kalorií a výborný zdroj bílkovin, selenu a esenciálních omega-3 mastných kyselin. Zatímco oba typy obsahují stejné živiny, mají různé množství některých, například vitamínů B-12 a B-6. Bass má jednu nevýhodu: obsahuje rtuť. Stále si ji můžete vychutnat, ale těhotné ženy a děti by měly omezit množství, které jí.

Nemůžete se pokazit, pokud vyberete basy pro jeho bílkovinu. Mořské a sladkovodní odrůdy obsahují 20 gramů bílkovin v množství 3 oz, což je 40 procent denní hodnoty, podle NutritionValue.org. Abyste měli jistotu, že dostanete dostatek bílkovin, abyste vyhověli metabolickým potřebám vašeho těla, lékařský ústav doporučuje, aby ženy dostaly 46 gramů denně, zatímco muži dostanou 56 gramů. Získáte všechny tyto bílkoviny na pouhých 105 kalorií v porce 3 porce mořského vlka a 124 kalorií ve stejné části sladkovodních hloubek.

I když jsou nízké hodnoty celkového obsahu tuku, obě odrůdy jsou vynikajícími zdroji dvou omega-3 mastných kyselin: kyselina eikosapentaenová nebo EPA a kyselina dokosahexaenová nebo DHA. Tyto mastné kyseliny pomáhají snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění tím, že snižují krevní tlak a snižují hladinu cholesterolu, tvrdí Harvardská škola veřejného zdraví. Mořský svět poskytuje 0,8 gramu kombinované EPA a DHA, zatímco sladkovodní hloubka má 0,65 gramů při podávání 3 uncí. Jedna porce zásobuje 40 až 75 procent vašeho denního příjmu, v závislosti na typu vaší stravy a pohlaví, protože muži podle doporučení Lékařského ústavu potřebují více než ženy.

Tyto dva typy basů poskytují 6 až 11 procent denní hodnoty pro hořčík a draslík. Oba jsou dobrým zdrojem selénu, ale mořský svět poskytuje 57 procent denní hodnoty, zatímco sladkovodní hloubka má 20 procent, podle NutritionValue.org. Vaše tělo závisí na selénu a produkuje antioxidanty a syntetizuje hormony štítné žlázy. Také mají různé množství vitaminu B-6 a B-12. Mořská louka je bohatým zdrojem vitamínu B-6, který obsahuje 20 procent své denní hodnoty, což je třikrát více, než dostanete od sladkovodního basu. Sladkovodní hnízdo poskytuje 33% své denní hodnoty vitamínu B-12, ve srovnání s pouhými 4% na mořském.

Merkur vyzařovaný z průmyslových zařízení se nachází v vodních útvarech a vede k znečištění rtuti, podle Rady pro obranu přírodních zdrojů. Spotřeba rtuti je pro všechny zdraví, ale je zvláště kritická pro těhotné ženy a malé děti, protože rtuť zasahuje do normálního vývoje nervového systému. Pruhované a černé basy, dvě sladkovodní odrůdy, obsahují mírné množství rtuti, což znamená, že zranitelné osoby mohou konzumovat šest porcí nebo méně za měsíc. Pokud zjistíte, že v obchodě najdete chilské mořské ryby, mějte na paměti, že je vysoký v rtuti a měl by být omezen na tři porce měsíčně nebo méně.

Nízké kalorie, vysoký obsah bílkovin

Omega-3 mastné kyseliny

Nutriční profil

Úrovně a doporučení pro rtuť