Existují problémy s chováním spojené s dieta s vysokým obsahem cukru?

Zvýšená výkonnost učení

Dieta s vysokým obsahem cukru může ovlivnit více než fyzické zdraví. Existují důkazy, že cukr také ovlivňuje chování. To platí zejména u dětí, protože mají často vyšší citlivost na cukr než dospělí, uvádí Dr. William Sears, známý odborník na zdraví dětí. U těch, kteří jsou obzvláště náchylní na citlivost na cukr, mohou být otázky chování ještě výraznější.

Hyperaktivita

Podle zprávy v časopise Journal of Abnormal Child Psychology se studie z roku 1986 podívala na účinky sacharózy na předškolní děti. Výzkumníci zjistili, že u všech subjektů došlo k poklesu učení po tom, co byly děti podávány sladkým nápojem. To bylo nejpozoruhodnější během 45 až 60 minut po požití cukru. Zdá se, že tyto nálezy naznačují, že výkon učení může být ovlivněn příjmem cukru v potravě.

Zvýšená chuť na sladkosti

Medline Plus uvádí, že cukr může být spojen se zvýšenou úrovní aktivity. Je to proto, že cukr – jednoduchý uhlohydrát – je snadno dostupný zdroj paliva, který rychle vstoupí do krve po požití, což vyvolává spoušť adrenalinu. Je to spousta adrenalinu, která s největší pravděpodobností vede k hyperaktivnímu chování po příjmu cukru v potravě.

Porucha pozornosti s hyperaktivitou

Zavedení cukru na začátku života může být problémem. Krmení dětí stravou s vysokým obsahem cukru může změnit jejich chování tím, že ovlivní výběr potravin, které dělají po celý život. Podle Dr. Williama Searsa, když je cukr zaveden brzy v životě, děti mohou vyvinout chuť na sladkost, která vede k životu výběru sladších, cukrových lahvových potravin nad zdravější volby. To může vést k životu špatného výběru jídla, což může způsobit zdravotní problémy související s dietou, jako je cukrovka typu 2 a obezita.

Nadměrný příjem cukru je spojen s ADHD, nicméně většina důkazů, které tuto skutečnost podporují, jsou nevědomé důkazy týkající se rodičů, kteří sledují chování svých dětí po požití cukru. Podle odborníka ADHD Dr. Anthonyho Kaneho klinické studie opakovaně vyvrátily úlohu cukru u ADHD a je nepravděpodobné, že cukr způsobuje ADHD. To však může zhoršit mnoho příznaků ADHD, jako je nepozornost a hyperaktivita u dětí, které mají tento stav.