Výhody zeleného čaje s ženšenem

Přehled

Zelený čaj a ženšen jsou mezi nejoblíbenější doplňky výživy na světě. Vzhledem k tomu, že tyto dva produkty nabízejí podobný rozsah zdravotních přínosů a nízkou míru nežádoucích účinků, několik společností nyní nabízí čaje a doplňky obsahující obě produkty. Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče nebo na registrovaného dietologa před tím, než začnete s zeleným čajem s ženšenem ve své každodenní stravě nebo zdravotním režimu.

Zdraví srdce

Jak zelený čaj, tak ženšen jsou spojeny se zlepšenou funkcí kardiovaskulárního systému. Podle lékařského centra Univerzity Marylandu může zelený čaj snížit jak celkový, tak LDL cholesterol při současném zvyšování hladiny HDL nebo “dobrého” cholesterolu. UMMC navíc považuje zelený čaj za účinnou metodu prevence aterosklerózy nebo kalení artérií. Národní instituty zdraví udělují ženšenu hodnocení “B”, což znamená, že existuje “dobrý vědecký důkaz” pro jeho použití jako doplněk Léčba některých forem onemocnění srdce. Zelený čaj s ženšenem však nemůže nahradit úlohu zdravé stravy, cvičení a kouření bez životního stylu. Vždy dodržujte doporučení poskytovatele zdravotní péče o prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění.

Cancer Preventon

Zelený čaj s ženšenem může pomoci snížit riziko několika běžných smrtelných forem rakoviny. UMMC uvádí, že polyfenoly v zeleném čaji mohou zabránit vzniku rakoviny postihující prsu, močový měchýř, vaječníky, tlustého střeva, konečník, jícen, plic, stomach, kůži a prostatu. UMMC také uznává silné protinádorové vlastnosti ženšenu a konstatuje, že může přispět ke snížení rizika rakoviny plic, jater, pankreatu, vaječníků a žaludku. Přestože je tento výzkum slibný, je také poměrně neprůkazný. NIH uvádí, že tyto nálezy jsou “kontroverzní” a že je zapotřebí dalších studií prokazujících protinádorové vlastnosti spojené s jednotlivými rostlinami.

Kontrola krve

Zelený čaj a ženšen mohou pomáhat jak kontrolovat výkyvy hladin glukózy v krvi spojené s diabetem a reaktivní hypoglykemií. Podle UMMC může zelený čaj pomoci zpomalit nástup diabetu 1. typu a může pomoci regulovat hladinu glukózy v krvi. NIH uvádí, že doplňky ženšenu účinně snižují hladinu cukru v krvi před jídlem a po jídle u lidí s diabetem typu 2 a hyperglykemií. NIH považuje tyto výsledky za “slibné” a poznamenává, že ženšen neznižuje hladinu cukru v krvi na nebezpečné úrovni.

Imunitní podpora

Zelený čaj s ženšenem může pomoci stimulovat imunitní systém, případně předcházet nebo léčit nejrůznější infekční onemocnění. NIH uvádí, že zelený čaj může zlepšit reakci těla na vakcíny a antibiotika. Podle UMMC mohou sloučeniny v zeleném čaji pomáhat předcházet příznakům běžného nachlazení a chřipky. Přestože neexistuje konsenzus ohledně používání zeleného čaje s ženšenem v prevenci bakteriálních nebo virových infekcí, předběžné důkazy naznačují, že tyto produkty mohou nabídnout účinnou imunitní podporu.