24-hodinové symptomy chřipky

Přehled

24hodinová chřipka nebo žaludeční chřipka jsou běžnými pojmy, které se týkají nemoci s krátkodobými gastrointestinálními příznaky, jako je nevolnost, průjem a zvracení. Přesněji nazývaná gastroenteritida, toto onemocnění je zpravidla způsobeno virem a někdy se přenáší prostřednictvím jídla nebo vody. Nicméně 24hodinová chřipka nesouvisí s chřipkovým nebo chřipkovým virem – který typicky způsobuje respirační příznaky, bolesti těla a horečku. Ačkoli je gastroenteritida obvykle krátkodobá a trvá 24 až 72 hodin, malé děti a starší dospělí se mohou vyvinout závažnější příznaky, kdy je třeba lékařský zákrok.

Norovirové příznaky

Gastroenteritida nebo zánět žaludku a střev může být způsoben různými viry, ale u dospělých je nejčastěji způsoben norovirovou infekcí. Podle Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) se novorozené infekce vyskytují častěji od listopadu do dubna, s obvyklými příznaky průjem, zvracení, nevolnosti a bolesti žaludku. Obvykle trvá 24 až 72 hodin, norovirus může také způsobit horečku, bolesti těla a bolesti hlavy.

Příznaky rotaviru

Rotavirus je virová infekce, která nejčastěji postihuje kojence a děti. Symptomy tohoto onemocnění trvají déle – 3 až 8 dní – ale tento virus také způsobuje gastroenteritidu a může být nepřesně označen 24hodinovou chřipkou. Rotavirové onemocnění obvykle způsobuje vodnatý průjem, zvracení, horečku a bolest břicha. Navíc může dojít ke špatné chuti k jídlu a k dehydrataci – a závažná dehydratace může být u dětí a kojenců nebezpečná, což vyžaduje naléhavou lékařskou péči.

Potravinové onemocnění Symptomy

CDC odhaduje, že je známo více než 250 chorobných chorob způsobených různými bakteriemi, parazity a viry – včetně rotaviru a noroviru. Tato řada onemocnění má řadu příznaků, čas nástupu a trvání, ale nejčastější je nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha. Při potížích s potravinami však může být průjem vodnatý nebo krvavý a může dojít ke ztrátě tělesné hmotnosti nebo horečce. Některé choroby spojené s jídlem vedou také k nervovým účinkům, včetně bolesti a špičatých jehel, pocitu pichání nebo motorické slabosti. Zatímco mnoho forem onemocnění souvisejících s jídlem zmizí samo o sobě, některé vyžadují lékařské zásahy, aby se minimalizovalo zvracení a průjem, léčba nebo prevence závažné dehydratace a zvládnutí dalších závažných účinků na zdraví.

Upozornění a bezpečnostní opatření

Většinou je gastroenteritida krátkodobá a po několika dnech zmizí. Ale kvůli ztrátám tekutin spojeným s zvracením a průjmem je dehydratace nejobtížnější komplikací gastroenteritidy. Symptomy dehydratace zahrnují nízký objem moči, tmavě žlutou moč, závratě, sucho v ústech, popraskané rty nebo únava. Děti a kojenci nemohou dělat žádné slzy, když pláče, jsou neobvykle rozrušené nebo ospalé nebo mají horečku. Pokud vy nebo Vaše dítě máte příznaky dehydratace, krev v stolici, příznaky, které jsou závažné nebo symptomy, které po několika dnech nezmizí, navštivte lékaře. Dehydratace a infekce mohou vést k závažnějším a život ohrožujícím následkům u velmi mladých i starších osob, stejně jako u každého s narušeným imunitním systémem. U těchto osob může být lékařská rada oprávněná, když příznaky začnou.