Hromada červených hrbolů na ruce

Pokud máte dyshidrózu, která je také známá jako dyshidrotický ekzém, můžete na ruce vytvořit kousek červených hrbolků. Jedná se o stav, který může mít vliv na dlaně vašich rukou nebo chodidla vašich nohou. U těchto oblastí, které zčervenaly zánětem, se mohou vyvinout malé, tekuté blistry. Tyto puchýře mohou trvat přibližně tři týdny.

Symptomy

Dyshidrosa začíná s dřeněmi na dlaních vašich rukou, dna nohou nebo obojí. Dermatitida se může objevit při zčervenání, otoku a svědění pokožce. Dyshidroza se může objevit jako malé, svrbivé hrbolky, které postupně postupují do vyčerpání puchýřů plných tekutin. Tyto puchýře mohou způsobit intenzivní svědění a způsobují trhliny nebo praskliny na kůži vašich prstů. Velké blistry mohou být obzvláště bolestivé.

Příčiny

Přesná příčina dyshidrotického ekzému není známa, uvádí MedlinePlus. Dyshidróza může být spojena s alergickými stavy, jako je astma a senná rýma, a pokud máte alergie, může dojít ke sezónním výpadkům. Dyshidroza může být spojena s dalšími kožními poruchami, jako je atopická dermatitida.

Rizikové faktory

Ženy s větší pravděpodobností prožívají dyshidrosi než muži a pravděpodobně budete mít vyšší pravděpodobnost, že se u Vás objeví stres. Expozice kovových solí, jako je chróm, kobalt a nikl v cementu nebo mechanickou prací, může zvýšit riziko rozvoje dyshidrosy. Sezónní alergie mohou zvýšit vaše riziko vzniku tohoto onemocnění. Vystavení pokožky vlhkosti, vodě nebo vlhkým látkám může také vyvolat dyshidrosu.

Léčba doma

Nepoškrábejte puchýře. Vyvarujte se častého koupání, mytí rukou a dráždivých látek, jako jsou parfémovaná voda nebo mycí prostředek na mytí nádobí. Tyto činnosti a látky mohou zhoršit svědění. Můžete aplikovat mokrý nebo studený kompresní přípravek do rukou, abyste pomohli zmírnit svědění, zvýšit účinnost topických krémů a potlačit puchýře. Hydratujte ruce krému na ruce po umytí rukou.

Léčba léků

Váš lékař může předepisovat silné topické krémy kortikosteroidů, které pomáhají urychlit zotavení a zlepšit vzhled puchýřů. Kortikosteroidní krém může také léčit praskliny a trhliny, které se mohou objevit po vysychání puchýřů. Anti-svědění léky volaly anti-pruritics nebo antihistaminika, jako je diphenhydramin nebo loratadin může pomoci zmírnit svědění. Váš lékař může doporučit léčbu ultrafialového záření za účelem léčby dyshidrosy. Psoralen a ultrafialová terapie kombinují ultrafialové světlo s léky, které pomáhají vaší pokožce lépe reagovat na účinky ultrafialového světla.