Bolesti břicha po cvičení

Rozpracování se má stát, abyste se cítili dobře, kromě toho, abyste byli zdraví. Takže vývoj bolesti břicha po vycvičování se může zdát neúmyslný a nechá vás škrábat hlavu. Bolest břicha během nebo krátce po cvičení je poměrně častá, zejména při prodloužené a intenzivní fyzické aktivitě. Tento příznak se vyskytuje z různých důvodů, z nichž některé jsou poměrně malé a jiné se více týkají. Možné příčiny zahrnují bolesti břicha, snížený průtok krve do střev a dehydratace.

Onemocnění svalů se zpožděným nástupem

Prakticky jakýkoli trénink zaujme svaly břišní stěny, některé víc než jiné. Bolesti břicha, které se vyvíjejí 8 až 24 hodin po cvičení, mohou být způsobeny zpožděným nástupem bolesti svalů (DOMS). Tento typ bolesti se obvykle vyvine, pokud vaše cvičení zahrnovalo nové cvičení v břiše nebo zvýšené opakování nebo intenzitu známých cvičení. Charakteristické příznaky zahrnují bolesti svalů, citlivost a tuhost, spolu s dočasně sníženou silou. Symptom intenzity se pohybuje od mírné až těžké, v závislosti na úrovni nadměrné svalové srážlivosti. Generalizovaná bolest po stranách břicha nastává, když DOMS zahrnuje vaše šikmé svaly. Přední bolest břicha se vyvíjí s postižením vašeho svalu rectus abdominis. Boční a čelní bolesti se vyskytují s přeexponováním jak šikmých, tak rektálních svalů. Příznaky DOMS obvykle vrcholí během prvního dne nebo dvou a postupně se vyřeší za 5 až 10 dní.

Břišní napětí

Cvičení s intenzivním, namáhavým břišním cvičením mohou způsobit břišní zátěž – zvláště pokud se tlačíte sami. Toto zranění zahrnuje trhání břišních svalů nebo šlachových vláken, obvykle jednoho z vašich šikmých částí nebo rektálního svalu. Bolest a něha se typicky vyvíjejí na určitém místě místo toho, aby byly rozptýlenější. Šikmé napětí zpravidla způsobuje bolestivost a bolest, která vznikají v dolní části krku. Rektus kmen nejčastěji způsobuje nepohodlí pár centimetrů pod pupkem. Během práce můžete zaznamenat bolest, ačkoli zpožděná nepohodlí je poměrně častá u mírných břišních kmenů. Kašel, kýchání a další aktivity, které roztahují poškozené svaly, zhoršují bolest. Po odpočinku se bolest od mírného břišního napětí postupně snižuje o 10 až 14 dní. K těžším problémům může trvat až 10 týdnů.

Dočasné změny trávicího systému

Intenzivní cvičení vyvolává dočasné změny trávicího systému, které mohou vést k bolesti břicha v horní nebo dolní části těla, stejně jako nevolnost, zvracení a průjem. Tyto příznaky se mohou objevit během tréninku nebo po něm nebo obojí. Přestože mnoho faktorů přispívá k těmto změnám trávicího systému, zdá se, že nejsilnější je snížený průtok krve do žaludku a střev. Když cvičíte, vaše tělo přednostně nasměruje krev do svalů, srdce, plic a kůže. Výsledkem je snížená dávka krev a kyslíku do trávicích orgánů, která může vyvolat bolest břicha a další gastrointestinální příznaky. Stupeň odklonu krve od trávicího systému se zvyšuje s intenzitou a délkou trvání a pohybuje se u jednotlivců. Kromě toho se zdá, že mladší dospělí jsou významněji postiženi než senioři. Zdržování se z velkých jídel a jídel s vysokým obsahem tuku, vlákniny nebo bílkovin po dobu 2 až 3 hodin před tréninkem může zabránit rozvoju zažívacích příznaků snížením nároků na gastrointestinální systém při cvičení.

Ztráta kapaliny a dehydratace

Trénink s vysokou intenzitou může vést k dehydrataci a přehřátí, zejména v horkých a vlhkých podmínkách. Jak cvičíte, vaše svaly vytvářejí velké množství nadměrného tepla, což zvyšuje tělesnou teplotu. To způsobuje značné pocení, které ochlazuje vaše tělo, protože se od pokožky odpaří pot. Ztráta tekutiny během cvičení snižuje objem vody ve vašem oběhovém systému, což může dále snížit průtok krve do trávicích orgánů a vyvolat bolest břicha a další gastrointestinální příznaky. Ujistěte se, že jste dobře hydratováni před zahájením tréninku a popíjením vody při cvičení, může pomoci snížit pravděpodobnost dehydratace a tento mechanismus bolesti břicha.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Mnoho aktivních dospělých užívá nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) – například aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin) a naproxen (Aleve) – k odcizení nebo zmírnění menších cvičení a bolestí souvisejících s cvičením. Použití NSAID může přispět k bolesti břicha během tréninku nebo po něm. Díky složitým mechanismům mohou tyto léky při cvičení zhoršit snížený průtok krve zažívacího systému, což potenciálně sklopí váhy k rozvoji bolestí břicha a dalších příznaků. Dále mohou tyto léky přímo nebo nepřímo poškodit žaludek a první část tenkého střeva, což vede ke vzniku zánětu nebo vzniku vředů. Bolesti horních břicho jsou častým příznakem zánětu žaludku, gastritidy a peptických vředů. Ačkoli tato bolest může nastat v jiných časech, může být vyvolána cvičením, zvláště pokud užíváte NSAID před tréninkem.

Ačkoliv dříve popsané podmínky a faktory představují většinu případů bolestí břicha po tréninku, existují další možné příčiny. Například vyklenutý nebo herniovaný spinální kotouč nebo kostní abnormalita v dolní části hrudní páteře – od zhruba dolního konce lopatky až k pasu – může způsobit bolesti v horní části břicha. Kameny v močovém systému, včetně ledvin nebo močového měchýře, také někdy způsobují bolest v břiše, zádech nebo svalstvu spojenou s cvičením. Vzácně mohou nádory v břišní stěně nebo v pánevní nebo břišní dutině způsobit bolesti břicha, které by mohlo být zhoršeno výkyvem, ke kterému dochází při tréninku. Je také možné, že bolest břicha, ke které dochází po tréninku, nesouvisí s fyzickou aktivitou a Časování není nic jiného než náhoda. To je jistě pravděpodobné, zejména vzhledem k tomu, že bolest břicha je velmi častým příznakem, který se vyskytuje u mnoha stavů a ​​nemocí.

Mírná bolest břicha po cvičení, která se vyskytuje občasně a poměrně rychle zmizí, typicky nepředstavuje významnou hrozbu pro vaše zdraví. Nastavením intenzity tréninku, zajištění dostatečné hydratace a vyhýbání se příjmu potravy příliš blízko intenzivnímu cvičení by mohlo problém vyloučit. Pokud však trpíte častou, přetrvávající nebo zhoršující se bolestí, co nejdříve navštívte svého lékaře. Vyhledejte okamžitou lékařskou péči, jestliže bolesti břicha jsou doprovázeny jakýmikoli varovnými příznaky a symptomy, včetně: – zmatenosti, závratě, závratí nebo mdloby, – nevolnosti, zvracení nebo krve nebo černé stolice, – horečka, zimnice, bledost nebo Přetrvávající, bolestivé vyklenutí v břiše nebo slabinách, – rychlé srdce nebo rychlost dýchání, která pokračuje po odpočinku.

Další příčiny

Další kroky, varování a opatření