5 věcí, které potřebujete vědět o komplikacích apendikomie

Apendektomie se provádí k odstranění zanícené nebo infikované přílohy. Je to běžná operace a většinou jde bez závaží. Někdy se však mohou vyskytnout komplikace slepého střeva. Odstranění přílohy může způsobit další problémy vyžadující okamžitou pozornost. Infekce kolem oblasti incize může vypadat jako červená kůže s drenáží pocházející z řezu. Peritonitida je mnohem vážnější komplikace v oblasti apendektomie. Tato infekce vstoupí do krevního oběhu a může se stát život ohrožujícím. Břišní cit, horečka, zvracení a rychlá srdeční frekvence mohou naznačovat peritonitidu.

Imobilita (obtížná pohyblivost kolem) je komplikací způsobenou apendektomií, protože prostě není schopna vstát a přestat se pohybovat brzy po operaci. Můžete být nehybný kvůli trubkám nebo odtokům, které přicházejí z oblasti břicha, odčerpáváte infekci nebo tekutinu. Když se příčka roztrhne, musí být trubky používány k vypouštění infekce a zabránění šíření infekce v těle. Zvýšená bolest a potíže s dýcháním mohou být vedlejší účinky anestézie používané během apendektomie.

Panvovité abscesy nebo absces pod membránou (těsně pod plícemi) mohou být komplikacemi slepého střeva. Absces je hnisová kapsa, která se tvoří hluboko v tkáních těla nebo v tělesné dutině. Tyto abscesy musí být chirurgicky vyčerpány, aby se zabránilo další infekci. Chřipky, horečka, pocení a průjem mohou být příznaky abscesu. Krvácení (nadměrné krvácení zevnitř nebo zvenčí) může být komplikací apendektomie.

Jedna komplikace apendektomie nastává, když vláknitá tkáň vytváří abnormální spojení z jednoho břišního orgánu do druhého. Tyto adheze mohou způsobit bolest a další nežádoucí vedlejší účinky, které ztěžují hojení. Nicméně tyto adheze se vyskytují během tradičních appendectomií, kdy se břicho musí otevřít pomocí velkého řezu. V dnešní době je většina apendektomií prováděna laserem, čímž se minimalizují problémy s nežádoucími adhezi. Další komplikace děložní komplikace nastane, když je jiný abdominální orgán náhodně perforován (řezán nebo pichnutý) během odstraňování příměsi. Naštěstí se to zřídkakdy děje.

Stav s názvem “ileus” ve zdravotnické oblasti se může objevit po apendektomii. Tato komplikace se týká střev. Když lékař nebo sestra naslouchá střevními zvuky, nikdo neslyší. To proto, že se nic nepohybuje a to není dobré znamení. Anestézie může způsobit, že vaše střevo je pomalé “probuzení” a můžete potřebovat intravenózní tekutiny k doplňování tělních tekutin a opětovným pohybům. Velmi zřídka se může poškození střev během apendektomie poškodit. V takovém případě možná budete potřebovat další operaci k opravě poškození.